Елементи конструкції книги

Елементи конструкції книги

 

 

1 – книжковий блок,
2 – суперобкладинка,
3 – палітурна кришка,
4 – ляссе,
5 – рубчик,
6 – каптал,
7 – корінець,
8 – кант,
9 – екслібрис,
10 – клапан суперобкладинки,
11 – форзац,
12 – фронтспис,
13 – титульний лист

Авантитул – перша сторінка, містить, як правило, деякі відомості про книгу – це може бути назва серії, назва видавництва і т.д.

Контртитул – друга сторінка. Вона може залишитися незаповненою, або представляти назву книги мовою оригіналу.

У масових виданнях авантитул і контртитул можуть бути відсутніми, в той час як в елітних, подарункових виданнях ці частини присутні майже завжди.

Титульний аркуш – перша сторінка книжки, на якій розміщуються основні бібліографічні дані видання: прізвище автора, назва, назва видавництва, місце і рік випуску. Містить основні дані про книгу: прізвище автора, назва, жанр твору, прізвище перекладача, назва видавництва, рік видання.

На звороті титульного аркуша розміщують відомості про книгу: коротку анотацію, знаки охорони авторського права, бібліографічні індекси.

Фронтиспис – Він може бути прикріплений до авантитул або титульного аркушу може бути приклеєний, на якому часто поміщають портрет автора.

Шмуцтитул – окрема сторінка, де поміщають заголовок частини, розділу чи глави книги, а деколи окремих творів, які входять у збірник. Елементи книги можуть відділятися один від одного шмуцтитулами – сторінками з назвами частин.

Смуга (полоса) — задрукована площа сторінки будь-якого видання.

Спускова смуга – Кожна нова частина починається зі спусковий смуги, яка може бути прикрашена заставкою, буквицею.

Ілюстрації – У книзі ілюстрації можуть друкуватися на тому ж папері, що і текст, але часто їх друкують на папері іншого виду і мають у своєму розпорядженні в книзі у вигляді вклейок і вкладок. 

Зміст або зміст – В кінці книги розміщують зміст або зміст, винятком можуть бути довідкові та навчальні видання, де вміст або зміст поміщають на початку книги, після титульних елементів.

Вихідні дані книги – На останній сторінці розташовуються вихідні дані книги: прізвище автора, назва книги, прізвища та посади осіб, які брали участь у створенні книги, адреса видавництва і друкарні, де книга була надрукована.

Обріз книжкового блоку – Він може бути зафарбований або прикрашений золоченням, кольоровим друком, тисненням.

Ляссе – у деяких виданнях до корінця блоку кріпиться стрічка – ляссе, яка виконує роль закладки.

Форзац –  елемент книги у вигляді однозгинного аркуша паперу, одна сторона якого приклеюється до передньої внутрішньої сторони книжкової оправи, а друга — до першої сторінки книжкового блока. Книжковий блок і палітурна кришка з’єднуються між собою форзацами, виконаними з щільного паперу.

Обкладинка – паперова оправа видання, яка оберігає його сторінки від пошкодження і забруднення. Це все елементи скріплення книжкового блоку, кришки з блоком і палітурна кришка.

Суперобкладинка – паперова додаткова сторінка, яка накидається на обкладинку для захисту її від пошкодження і забруднення. Використовується як елемент зовнішнього оздоблення видання, може виконувати інформаційну функцію. В якості захисту палітурки і додаткового прикраси видання нерідко використовується суперобкладинка. У виданнях, розрахованих на коротший термін служби – брошурах – блок покривається паперової обкладинкою.

Палітурна кришка – тверда оправа книги, яка складається із двох боковин (передньої і задньої) і корінцевої частини, які скріплені між собою палітурним матеріалом. Складена з товстого картону, може бути покрита одним матеріалом, або комбінацією матеріалів. Для покриття використовуються натуральна шкіра, штучні матеріали, тканини, папір, матова і глянсова плівки. Тексти і зображення на палітурну кришку наносяться за допомогою друку фарбами, тиснення фольгою, рельєфного тиснення, використання наклейок.

Корінець палітурки – край блоку книги, де скріплені всі елементи видання. Він може бути прямим або округленим, з використанням спеціальних рельєфних прикрас – бинтів.

Каптал — смужка тканинного матеріалу (наявний, коли видання в палітурці), що кріпиться до зібраних до купи книжкових зошитів, із потовщенням зверху і знизу, може бути з кольоровим окантуванням на кінцях.

Книжковий блок — складається із зошитів, які підібрані в порядку нумерації сторінок, скріплені між собою в корінці і обрізані з трьох сторін.

Рубчик – це поглиблення на палітурній кришці готового виробу.

Зошити — сфальцьовані аркуші паперу, що містять 4, 8, 12, 16 або 32 сторінки і підібрані в порядку нумерації сторінок, створюючи тим самим книжковий блок.

Поля сторінки — незадруковані ділянки сторінки навколо полоси. Кожна сторінка має 4 поля: верхнє (в головці), нижнє, зовнішнє (переднє) і внутрішнє (корінцеве).

Колонцифра — порядковий номер сторінки видання.

Вклейка — це окремий відбиток ілюстраційного матеріалу, який вклеюється між певними сторінками видання. Як правило, вклейки друкуються на папері вищої якості, інколи навіть іншим способом друку, ніж основний текст.

Накидка — це дробова частина аркуша або ілюстрації, яка накидається на зошит.

Приклейка — це дробова частина аркуша або ілюстрації, що приклеюється до зовнішньої частини зошита.

Паспарту — це аркуш щільного паперу або тонкого картону, на який наклеюють ілюстраційний матеріал.

Плюр — це тонкий прозорий папір, призначений для захисту ілюстрації від механічних пошкоджень.

Екслі́брис (лат. ех libris — «із книжок») — книжковий знак, невелика художньо виконана етикетка, де вказано, кому належить книжка.

Leave a Reply