Формати електронних книжок
Якщо ви хоч раз купували електронну книгу, то вже знаєте, що формати електронних книжок бувають різні.
Яка між ними відмінність, який з них найкомфортніший та чому не існує єдиного формату для всіх –— будемо розбиратися:
Portable Document Format (PDF) був офіційно представлений компанією Adobe Systems у 1993 році. Як ми вже говорили, цей формат було створено для документів. Метою було винайти «електронний папір», робити документи, які виглядатимуть однаково на будь-яких пристроях. З цієї мети і випливають як плюси, так і мінуси формату.
Плюси: красиві книжки, схожі на паперові, які однаково відображаються на будь-яких пристроях. Книжка PDF по властивостях схожа на збірку фотографій, тому в цьому форматі ніколи не «попливуть» шрифти, а строки назавжди будуть закріплені на своїх місцях. Можливе шифрування файлу від копіювання. Новіші файли цього формату підтримують інтерактивні елементи – «живий» зміст, гіперпосилання, вбудоване відео та аудіо тощо. Ще в цьому форматі дуже зручно зберігати відскановані книги для перегляду з комп’ютера. Можна додавати до файлу мета-дані книги.
Мінуси: іноді «важкі» файли, можуть повільно відкриватися читалкою; шифрування дороге і ламається звичайним юзером по інструкції з інтернету за годину-дві; файли не оптимізовані під телефони та рідери маленького формату. Тобто, якщо книжка зверстана у А4, то на маленькому екранчику ви отримаєте малесеньку копію стандартного аркуша, яку доведеться наближати та намагатися прочитати, як деяки літні люди читають газету — ковзаючи по рядках тексту лУпою. Деякі рідери мають спеціальну функцію для виправлення цієї незручності — reflow — яка міняє верстку, підлаштовуючи її під ваш екран в автоматичному режимі. Однак, як ви можете здогадатися, в більшості випадків верстка скоріше ламається, аніж підлаштовується. Зате можна побачити, як би виглядали ті ж ілюстрації в неочікуваних місцях та наскільки дивними бувають переноси слів.
Висновок: підходить для відсканованих книжок, а також книжок, в яких важлива статична верстка: є багато ілюстрацій з підписами або формул або графіків, та для періодичних видань. Підходить для читання з комп’ютера або з планшета з діагоналлю мінімум 9”.
EPUB
Electronic Publication (EPUB) з’явився у 1999 році і одразу відвоював позицію улюбленця. MOBI, який до того мав надію стати топовим форматом, хутко втратив позиції. В 2009 році EPUB став одним з перших форматів книжок, який мав власне розширення для браузера – читати книжки стало ще зручніше.
EPUB розуміє растрові та векторні зображення, нові версії досить гарно розуміють формули, дозволяють вбудовувати відео, аудіо, 3D об’єкти, гіперпосилання тощо, а також «зашивати» шрифти всередину файлу. Це дозволяє використовувати красиві авторські шрифти і не боятися, що вони «злетять» на іншому пристрої. До речі, важливо: навіть якщо шрифт не було вбудовано і він «злетів», прочитати книжку читач все одно зможе – вона просто буде відображатися у стандартному шрифті.
Якщо PDF представляє собою фотоальбом, то EPUB — це код. Він схожий на сайт, який було запаковано в архів. Використання html та css дозволяють верстальникові отримати майже безкінечні варіанти верстки і дизайну.
Авжеж, EPUB дозволяє і зашити в книгу метадані в максимальній деталізації. Можна його і захистити адобівською DRM, але, як ми вже написано раніше, це дорого і довго не тримається.
Плюси: «легкі» файли, які читаються майже на будь-якому пристрої (окрім деяких Kindle). Завжди коректна верстка, оскільки вона є динамічною — книжка сама підлаштовується під ваш екран, які б розміри він не мав. Великі можливості для дизайну, верстки, інтерактивного наповнення. Швидкість створення — звичайний EPUB (без вимогливого дизайну) верстається за 1, максимум 2 тижні. Формат продовжують розвивати, він часто оновлюється. Ще важливе зауваження: EPUB дозволяє міняти характеристики книги просто з пристрою для читання. Читач може поміняти розмір тексту, шрифт, широту полів тощо (якщо вони не «зашиті» в файл заздалегідь верстальником книжки). Він практично може повністю змінити дизайн книги просто в смартфоні, підлаштовуючи все під власні вподобання. Це, по суті, і є сенсом динамічної верстки — максимальна зручність.
Мінуси: складності у верстці формул та таблиць. Незвичний вигляд — EPUB більше схожий на сторінку сайту, ніж на паперову книгу. Неможливість статичної верстки.
Висновок: ідеальний формат для фікшену, а також для нон-фікшн, який не вимагає таблиць. Підходить майже для всіх пристроїв (за рідкісними виключеннями). Швидкий, зручний. Не підходить для статичної верстки.
FB2
Після 24.02.2022 з цим форматом наше видавництво принципово не працює.
MOBI, AZW, KF8
Всі три формати було створено спеціально для читання та зберігання електронних книг. MOBI– спеціалізований формат, створений Amazon спеціально для рідера Kindle. Був розроблений на основі формату PalmDOC, до якого додали деякі HTML-теги. Як і EPUB, MOBI схожий на архів, заповнений XHTML-документами. Використовується динамічна модель верстки. В ньому трохи складно верстаються віршовані тексти через обмеження у верстці відступів. Також в ньому дуже часто «їдуть» таблиці, тому їх рекомендують верстати картинками (що теж закінчується сумно, але хоч так). Зображення заверстати можна лише невеликі і просто посеред тексту, без «обтікання» чи рамок. Математичні формули він майже не розуміє.
AZW – як MOBI, тільки зашифрований. Захист у файлах формату AZW базовано на адобівській технології DRM-захисту. Зашифрований файл прив’язується до акаунту, з якого книгу було придбано, і відкривається лише на пристроях, зареєстрованих як пристрої саме цього покупця (до шести пристроїв на один акаунт). Трохи по-іншому виглядає AZW4 – це такий собі амазонівський варіант PDF. Amazon позиціонує його як «точну електронну копію паперової сторінки» зі статичною версткою та інтерактивними елементами і функціями, зокрема – синхронізацією читання на різних пристроях одного читача. Але офіси поки що не поспішають міняти один «електронно-паперовий» варіант на інший.
Найновіший з амазонівських форматів – KF8, розроблений для амазонівського же планшета Kindle Fire. Цей формат розроблено на базі відкритого коду EPUB з використанням баз даних все того ж Palm та MOBI. Файли шифруються амазонівським варіантом DRM. Формат розуміє HTML5 та CSS3, дозволяє «зашивати» в файл книжки шрифти (дякувати використанню кодів EPUB) і навіть вміє робити спливаючий текст! KF8 вже можна назвати гідним суперником EPUB. Єдине, що заважає – закритість коду KF8. Якщо EPUB можуть покращувати та розробляти далі для своїх потреб всі, хто розуміється на коді, то внутрішня кухня KF8 доступна лише працівникам відповідних відділів Amazon.
Плюси: новий амазонівській формат пропонує багато можливостей; вибір між трьома форматами Амазону – можна підібрати варіант і для статичної, і для динамічної верстки, і для мультимедіа.
Мінуси: книги цих форматів, в основному, продаються лише на Амазоні та читаються лише з Kindle (закрита екосистема); мало фахівців верстають у цих форматах, адже вони не є популярними, до того ж в них досить легко перегнати той же EPUB, тож немає сенсу фокусуватися саме на цих форматах.
Висновок: зробити книжку в EPUB, потім конвертувати в MOBI або FK8 і продавати і на Європу, і на Амазон. А спеціально верстати – немає сенсу.
Книга-додаток
Це досить-таки новий формат. Книга-додаток, розроблена для iOS або Android створюється не видавцями, а розробниками (іноді на замовлення видавництва). Вона є повністю інтерактивною: все рухається у відповідь на дії користувача, є звуки, відео, вбудовані міні-ігри.
Плюси: дуже цікаві та красиві книги, їх люблять діти. Справжні книги майбутнього. Можна вшити в книгу дуже багато інформації або просто інтерактивностей по темі тексту.
Мінуси: дуже! дорога розробка. Відволікання уваги від тексту. Фокусування лише на власниках смартфонів та планшетів визначеної операційної системи (власники гаджетів інших систем, а також ПК чи рідерів книжку подивитися не зможуть).
Книга-сайт
Інтерактивна книга, яка зберігається на сервері, а доступ до неї можливо отримати лише за умови інтернет-з’єднання. Дещо схожа на книгу-додаток, але, зазвичай, розробляється не стільки як гра, скільки як підручник або проект. Є можливість додати фото, відео, аудіо, купу посилань, вбудувати анкети та тести, інтерактивні графіки, 3D-моделі, спливаючі тексти тощо.
Плюси: гарний інструмент для навчання. Багато інформації, все інтерактивне, є можливість просто в книзі перевірити засвоєння матеріалу читачем. Спектр можливостей – всі можливості Мережі. Текст не губиться, а максимально доповнюється.
Мінуси: висока ціна розробки книги. Доступ до книги лише з ПК та лише в онлайні (неможливість читати офлайн).
Що буде далі?
Книги продовжують змінюватися, наявні формати покращуються, розробляються нові.
Тримаємо руку на пульсі.