10 порад для письменника-початківця

Успіх на літературній ниві: 10 порад для письменника-початківця

25.11.2013 scientist

письменник

Зараз пишуть якщо не всі, то дуже багато. Письменство стало популярним: як хобі, як вид дозвілля, або (що куди рідше) – як спосіб заробітку. 

Люди думають: «Раз він зміг, чим я гірший від нього»?

Отже, поставимо питання: чи можливо пробитися на тісному літературному ринку в нашій країні? Можливо. Але – дуже складно!

Чому? Давайте для початку визнаємо, що література і видавнича діяльність – це теж бізнес, як би прикро це не було. Такий самий, як шоу-бізнес, мода і кінематограф. А, отже, відбір здійснюється за цілком ясними критеріями.

Перший критерій – це легкість для читання, тобто наскільки «піпл буде хавати» ваш літературний шедевр. Цю ймовірність визначають спеціально відібрані редактори та аналітики. Другий критерій – це ваша, вже вибачте, платоспроможність. Скільки коштів ви готові вкласти в свою книгу?

Видати книгу за свій рахунок в серйозному видавництві, хорошим тиражем, забезпечити її пристойною рекламою, «розкрутити» як слід, – менше, ніж в 10 тисяч доларів, це задоволення вам не обійдеться.

Що ж робити? Намагатися видати книгу за рахунок видавництва? Безліч років очікування, приблизно стільки ж видавництв, виснажуючи вас відмовами, і гора рукописів «в столі» … Ймовірність дуже і дуже мала!

 

А ось і обіцяні 10 порад:

1. Хочете видатися? Слідкуйте за «мейнстрімною хвилею», за тим, що читають люди в метро і на вулицях, за тим, що видається в великих тиражах. Доведеться, нехай це і зачепить вашу гордість, підлаштовуватися під те, що затребуване більшістю.

2. А люди читають фантастику і фентезі (останнім часом у нас спостерігається тотальне захоплення цими жанрами!), гостросюжетні бойовики, детективи, містику (романи про вампірів, вовкулаків, і т. п.), ну, і звичайно, класичний дамський сентиментальний роман. Робіть висновки, пані та панове.

3. Залиште глибокодумні роздуми про сенс життя, смерть і любов для своїх мемуарів. Пишіть грамотною, ясною, лаконічною мовою, зрозумілою для всіх. Ну а головна особа у вашій книзі – це дія, дія, а не персонаж!

4. Особливо насиченими подіями має бути початок роману: читача треба втягнути в читання вже в зав’язці. Інакше він кине книгу і візьметься за іншу, так і не дізнавшись, у чому була «фішка» вашої книги!

5. Ще один маленький секрет: «добро» і «зло» в книзі повинні бути особистісними персонажами, а не безособовими началами. Читачеві потрібен «добрий» хлопець, що бореться зі «злим» – це непорушний закон всіх белетристичних жанрів літератури! А Достоєвського, до речі, зараз майже ніхто не читає…

6. Не затягуйте дії книги, через N-е число сторінок придумуйте нові інтриги і сюжетні лінії. Але не здумайте робити книгу дуже об’ємною! Це буде явним мінусом. Краще, видавши першу, невелику, відразу ж написати другу, в схожому стилі – у разі, якщо перша добре розійдеться.

7. Відкиньте ліньки, і напишіть 2-3 невеликих романи, добре опрацюйте їх, і розішліть, всі разом у кілька видавництв. На це піде багато років – будьте до цього готові. Так само як і до того, що всі ваша праця може бути марною.

8. Якщо ви згодні на комерційний варіант – писати теж слід «пачками», щоб потенційний видавець міг ознайомитися з вашим стилем, і оцінити ваш професійний рівень.

9. Важливий такий момент: як би банально це не звучало – вивчіть українську словесність «від» і «до». Стилістика, граматика, постановка усної і письмової мови. Не полінуйтеся зробити аналіз українського літературного ринку: чи знайдеться там місце для вас?

10. І останнє: захист авторських прав. Так званий плагіат став у наші дні явищем більш ніж звичним. Залиште оригінал з датою закінчення твору на знімному диску. В іншому випадку авторське право буде довести дуже складно. А краще, зареєструйте авторське право на твір.

Чого ще залишається побажати вам? Успіхів, таланту, але також – і терпіння, без якого ви не зумієте досягти бажаного, раптом опустивши руки за крок до перемоги. Терпіння – ваш головний козир.